UNIT 2: Ratios & Proportional Relationships

UNIT 2: Ratios & Proportional Relationships

7th Grade

50 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Maths 6 Revision Homework

Maths 6 Revision Homework

6th - 8th Grade

55 Qs

Year 8 Term 1 Review

Year 8 Term 1 Review

6th - 8th Grade

45 Qs

MATH-IV (TICK TICK TICK)

MATH-IV (TICK TICK TICK)

4th - 7th Grade

55 Qs

REMEDIAL TEST: DECEMBER

REMEDIAL TEST: DECEMBER

7th - 8th Grade

50 Qs

REVIEW

REVIEW

7th Grade

50 Qs

مسابقة ثقافية 3 رمضان 1446

مسابقة ثقافية 3 رمضان 1446

6th Grade - University

50 Qs

Algebra - A little bit of everything!

Algebra - A little bit of everything!

7th - 9th Grade

52 Qs

Bidang Datar 7

Bidang Datar 7

7th Grade

50 Qs

UNIT 2: Ratios & Proportional Relationships

UNIT 2: Ratios & Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 7.RP.A.3, 7.RP.A.2

+14

Standards-aligned

Used 10+ times

FREE Resource

50 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What is the unit price per pound?
$0.098
$0.64
$1.56
$9.76

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When you graph a proportional relationship y = kx, what does the constant of proportionality equal?
x-intercept
y-intercept
slope
Constant of Proportionality

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Aki bought 3¾ pounds of spinach for $6.88. Using the unit rate, how much would 1½ pounds of spinach cost?
$1.83
$2.75
$3.06
$8.71

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The population of a town doubled in
5 years, then doubled again in the next
10 years. What is the percent of increase?
100%
200%
300%
400%

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The price of an item has increased 15% since last year. If the price last year was $172.50, what is the new amount?
$25.88
$25.87
$146.63
$198.38

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$5,000 was invested at a simple interest rate of 5.25%.  What was the account worth after 15 years?
$3937.50
$8937.50
$26,250
$31,250

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A quarter and dime make up what percent of a dollar?
25%
35%
70%
350%

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?