Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit rate and ratio tables QUIZ

Unit rate and ratio tables QUIZ

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate; Comparing rates (speed)

Unit Rate; Comparing rates (speed)

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit rate as constant of proportionality

Unit rate as constant of proportionality

7th Grade

10 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Ratio Rate Unit Rate Proportion

Ratio Rate Unit Rate Proportion

6th Grade - University

18 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.NS.B.2

+4

Standards-aligned

Created by

Anna Esposito

Used 1K+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?
$0.84
$0.42
$0.70
$0.07

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Mrs. Esposito drove 585 miles to North Carolina in 9 hours, what speed was she driving? (miles per hour)
55 mph
60 mph
58.5mph
65mph

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Game Stop sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
15
12
20
14

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which candy bar has the most calories per serving?
120 calories for 3 servings
100 calories for 5 servings
70 calories for 2 servings
150 calories for 5 servings

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a cupcake has 240 calories for 3 servings, how many calories for 5 servings?
80 calories
400 calories
46 calories
144 calories

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is not equivalent to 3 to 5?
15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio 35 to 14.
5:2
2:5
3:1
cannot be simplified

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?