Multiplication & Division Word Problem Exam

Multiplication & Division Word Problem Exam

5th - 6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Review Practice

Unit 2 Review Practice

5th - 6th Grade

16 Qs

Common Assessment #1 Review

Common Assessment #1 Review

5th Grade

16 Qs

Unit 4 Bridges Math Review

Unit 4 Bridges Math Review

5th Grade

20 Qs

Year 5 Division

Year 5 Division

5th Grade

15 Qs

Word problems multiplicaation and division

Word problems multiplicaation and division

5th Grade

15 Qs

One Step Word Problem Multiplication and Division

One Step Word Problem Multiplication and Division

3rd Grade - University

20 Qs

Division or Multiplication Word Problems

Division or Multiplication Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

Pre ALgebra Review

Pre ALgebra Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Multiplication & Division Word Problem Exam

Multiplication & Division Word Problem Exam

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
4.OA.A.2, 3.OA.D.8, 5.NBT.B.5

+8

Standards-aligned

Used 402+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Josefina's cat Whiskers, climbed into a tree and is afraid to get down. Her Dad climbed up a ladder to get Whiskers down. If he climbed up a ladder 15 steps, and each step is 32 centimeters, how far did he go?

192

480

160

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A theater can seat 460 people at one time. If the theater fills every seat for 3 weeks, how many tickets were sold?

1,380

9,660

9,200

13,800

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Vanessa has a ribbon that is 372 inches long. She wants to divide in into 4 equal parts. What will be the length of each part?

156 inches

36 inches

83 inches

93 inches

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Peng bought 26 treadmills at $1,334 each. Then, she bought 19 stationary bikes for $749 each. How much did she spend?

Peng spent $39,684.

Peng spent $14,231.

Peng spent $48,915.

Peng spent $2,083.

Tags

CCSS.4.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Each grade level at Hooperville schools has 298 students. If there are 13 grade levels, how many students attend Hooperville Schools?

3,784 students attend Hooperville Schools.

7,748 students attend Hooperville Schools.

894 students attend Hooperville Schools.

3,084 students attend Hooperville Schools.

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A farmer has 26 employees. He pays each employee $410 per week. After paying his workers for one week, he has $162 left. How much did the farmer have at first?

$162

$572

At first the farmer had $3,280.

At first the farmer had $10,822.

Tags

CCSS.4.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sami, Joeli, Angel, and Eli bought 88 green slimy candy bars. They wanted to divide the candy evenly. How many candy bars would each kid get, and how many would be left over?

Each kid would get 22 green slimy candy bars and none would be left over.

Each kid would get 352 green slimy candy bars and none would be left over.

Each kid would get 2 green slimy candy bars and 8 would be left over.

Each kid would get 20 green slimy candy bars and 2 would be left over.

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?