Unit1Part2 Quiz

Unit1Part2 Quiz

6th - 7th Grade

41 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Properties and Classifying Numbers

Properties and Classifying Numbers

Math 8 Unit 1

Math 8 Unit 1

SF ALG1 CH1 REV

SF ALG1 CH1 REV

NS Lessons A - F

NS Lessons A - F

Unit 1 Review

Unit 1 Review

Unit 0 - Pre-Algebra

Unit 0 - Pre-Algebra

Another Review Unit 1

Another Review Unit 1

Unit1Part2 Quiz

Unit1Part2 Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Easy

CCSS
3.OA.B.5, 8.NS.A.1, 6.EE.A.2C

+7

Standards-aligned

Created by

Amanda Brown

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

41 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

(-6)2=

36
12
-36
-12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

When multiplying or dividing a NEGATIVE and POSITIVE number your result will be...

Positive
Negative
Depends on which is bigger.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

-4(-1)(-2)

-8
8
-7
7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

-10(4)

40
-14
-40
14

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Multiply.

27/40
-27/40
5/6
-5/6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you paid $3.95 for a 5 pound bag of potatoes, what is the cost per pound?

$0.39
$1.27
$0.79
$0.71

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

- 7/10 ÷ 2/5
*don't forget to roll-over the second fraction!

14/50
- 14/50
- 1 3/4
35/50

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?