Algebra 1 Unit 1 Topic 1 Review Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Erica Bader
Used 62+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jill sold half of her comic books and then got sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5a + 2b - 3a + 4
Tags
CCSS.6.EE.A.3
CCSS.6.EE.A.4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Algebra 1 First Class

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Illustrative Math Algebra

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Algebra One Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Algebra Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Drepte perpendiculare. Dreapta perpendiculară pe plan

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Interpreting Slopes and Intercepts

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing Expressions Practice

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Writing Equations from Word Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade