
Rate & Ratio
Quiz
•
Scott Odom
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
12 plays
•
Medium
Student preview

30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which of the following expresses a ratio?
2:3
two-thirds
0.667
2-3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which ratio is equivalent to 3/4?
4/3
3.4
0.6
6/8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.25 for 9 ounces.
$0.25
$25.00
$.60
$2.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9:20
20:9
9:29
20-9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
If there are 24 peaches on the tree and 4 peaches on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to total number of peaches?
4:24
4:28
24:4
28:4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?
28:4
4:28
24:4
4:24
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A walker travels 6 miles in 2 hours. What is the unit rate?
3 miles / 1 hour
12 miles / 1 hour
1 mile / 3 hours
3 hours / 1 mile
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Find the unit rate:
18 bowlers in 3 lanes
54 bowlers per lane
15 bowlers per lane
1/6 bowlers per lane
6 bowlers per lane
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
StubHub.com sells $21 for 3 tickets.
Ticketmaster.com sells $30 for 5 tickets.
Which sells the cheaper ticket?
StubHub.com
Ticketmaster.com
They sell at the same value.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
27 questions
Ratio/Rates/Percents!
Quiz
•
6th Grade
25 questions
6th Grade EOG Review
Quiz
•
6th Grade
25 questions
CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4
Quiz
•
6th - 7th Grade
34 questions
RP (H) Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
26 questions
Ratios, Rates & Proportions Test Review
Quiz
•
6th Grade
26 questions
Rates , Ratios and Equations
Quiz
•
7th Grade
30 questions
Is It Rate, Unit Rate, Ratio
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Ratio Unit Rate Ratio Table Ratio Word Problems
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)
Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles
Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)
Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test
Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review
Quiz
•
6th Grade