Rate & Ratio

Rate & Ratio

Assessment

Quiz

Created by

Scott Odom

Mathematics

6th - 7th Grade

12 plays

Medium

CCSS
5.NBT.B.6, 5.NF.B.3

Student preview

quiz-placeholder

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which of the following expresses a ratio?

2:3

two-thirds

0.667

2-3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?

4/3

3.4

0.6

6/8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.25 for 9 ounces.

$0.25

$25.00

$.60

$2.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?

9:20

20:9

9:29

20-9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

If there are 24 peaches on the tree and 4 peaches on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to total number of peaches?

4:24

4:28

24:4

28:4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?

28:4

4:28

24:4

4:24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke

The 6 pack of Coke

Neither

They are the same

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A walker travels 6 miles in 2 hours. What is the unit rate?

3 miles / 1 hour

12 miles / 1 hour

1 mile / 3 hours

3 hours / 1 mile

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate:

18 bowlers in 3 lanes

54 bowlers per lane

15 bowlers per lane

1/6 bowlers per lane

6 bowlers per lane

10.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

StubHub.com sells $21 for 3 tickets.

Ticketmaster.com sells $30 for 5 tickets.

Which sells the cheaper ticket?

StubHub.com

Ticketmaster.com

They sell at the same value.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?