Unit 1 Review: Proportions and MONEY!

Unit 1 Review: Proportions and MONEY!

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percents and Interest Review

Percents and Interest Review

6th - 8th Grade

10 Qs

G7Q2 CU 2: Addition and Subtraction of Polynomials

G7Q2 CU 2: Addition and Subtraction of Polynomials

7th Grade

10 Qs

Surface Area and Volume Practice Summative

Surface Area and Volume Practice Summative

7th - 8th Grade

14 Qs

Mathematic Revision

Mathematic Revision

6th - 9th Grade

12 Qs

Matematika Kelas 7 Garis dan Sudut

Matematika Kelas 7 Garis dan Sudut

7th Grade

15 Qs

DICIEMBRE 6TO EXAMEN BIMESTRAL DE MATEMÁTICA

DICIEMBRE 6TO EXAMEN BIMESTRAL DE MATEMÁTICA

6th Grade - University

10 Qs

perbandingan senilai berbalik nilai

perbandingan senilai berbalik nilai

7th Grade

10 Qs

Percent Test

Percent Test

7th Grade

13 Qs

Unit 1 Review: Proportions and MONEY!

Unit 1 Review: Proportions and MONEY!

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3C

+2

Standards-aligned

Created by

Aimee Messier

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Last week, Kelly bought 8 cartons of raspberries for $7. How many cartons of raspberries can Kelly buy this week if she has $21?

24 cartons

2.67 cartons

20 cartons

19 cartons

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

iTunes sells 9 songs for $8.85. Ava wants to buy Bruno Mars’ new album which cost $14.75. How many songs are on Bruno Mars’ new album?

13 songs

15 songs

5 songs

20 songs

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Sajben runs 5 miles in 42 minutes. He plans to run in a 25 mile race. Based on his current speed, about how long will it take him to complete the race?

210 minutes

8.4 minutes

1050 minutes

200 minutes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of Lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?

96 ounces
80 ounces
1.5 ounces
66.67 ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A Boston Red Sox baseball cap costs $30. Jackson has a coupon that will save him 30% of the price. How much money will Jackson pay for the cap?

$9.00

$22.00

$21.36

$21.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Syniah is purchasing a T.V for $990 T.V with 9% sales tax. What is the final price of the T.V.?

$ 1881.00

$ 1079.00

$ 1,079.10

$ 1,709.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mrs. Nash is buying some groceries. They total to $35.50. Sales tax is 4.5%. When she goes to pay, how much will she owe?

$1.60

$37.10

$40.00

$51.48

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?