6th Grade IM Unit 2 Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Noemi Lay
Used 881+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
Select all that are true:
The ratio of ice cream to candy is 3 to 4.
The ratio of candy to cupcake is 4:1.
The ratio of candy to ice cream is 4 to 1.
There are 4 candies to every cupcake.
There are 2 ice creams for every candy.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
Select all the ratios that are equivalent to 10:8.
5:4
8:10
20:16
12:10
9:7
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A mixture of orange paint contains 3 teaspoons of red paint and 7 teaspoons of yellow paint. To make the same shade of orange paint using 35 teaspoons of yellow paint, how much red paint would you need? Hint: Draw a double number line diagram to help if needed.
12 teaspoons
15 teaspoons
18 teaspoons
26 teaspoons
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Lin rode her skateboard 3 miles in 9 minutes. She rode at a constant speed. How long did it take her to go 1 mile. Hint: Draw a table.
1 minute
2 minutes
3 minutes
4 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
Lin rode her skateboard 3 miles in 9 minutes. She rode at a constant speed. How far did she go if she only went for 1 minute. Hint: Draw a table.
1/3
1/9
0.5
3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3 fair tickets cost $24. At this rate, what is the cost per ticket?
$5
$6
$7
$8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
2 chip bags cost $24. At this rate, how much do 1 chip bag cost?
$12
$24
$16
$18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Real-World Math Pre-Assessment
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates & Converting Rates
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Agile Minds Topic 1 Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions and Unit rate
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
6th Math Interim Review
Quiz
•
6th Grade
14 questions
IM 6.7 Check Your Readiness Assessment
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mixed Ratio Problems
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Homework for 11/11-11/15
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
