Dividing Decimals by 2-Digit and 1-Digit Divisors

Dividing Decimals by 2-Digit and 1-Digit Divisors

5th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multi-Digit Multiplication

Multi-Digit Multiplication

5th Grade

28 Qs

Multiply 2 Digit by 2 Digit Numbers

Multiply 2 Digit by 2 Digit Numbers

4th - 5th Grade

27 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

5th - 7th Grade

24 Qs

5th Grade math STAAR review

5th Grade math STAAR review

5th - 6th Grade

25 Qs

Multi Digit Multiplication

Multi Digit Multiplication

5th Grade

30 Qs

Divide by 2-Digit Divisors

Divide by 2-Digit Divisors

5th Grade

23 Qs

Single Digit Multiplication

Single Digit Multiplication

5th - 6th Grade

30 Qs

CA #2 Review 2020-2021

CA #2 Review 2020-2021

5th - 6th Grade

25 Qs

Dividing Decimals by 2-Digit and 1-Digit Divisors

Dividing Decimals by 2-Digit and 1-Digit Divisors

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 5.NF.B.3

+5

Standards-aligned

Created by

Cynthia Smith

Used 25+ times

FREE Resource

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Calculate
1.08÷4
2.7
0.27
2.07
.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Calculate
0.6÷5
0.1
0.12
0.012
1.02

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
7.95
6.95
9.93
8.73

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3.69 ÷ 3

1.23

13.2

12.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

36.8 ÷ 2
18.4
184
18.04
1.84

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?