Ratios and Unit Rates Quiz

Ratios and Unit Rates Quiz

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

1st - 12th Grade

15 Qs

रांझणी जी एस             8 सप्टेंबर 2020

रांझणी जी एस 8 सप्टेंबर 2020

1st - 8th Grade

20 Qs

Measurements Review: Sy21-22

Measurements Review: Sy21-22

4th - 8th Grade

21 Qs

Lesson 1: Graph Inequalities

Lesson 1: Graph Inequalities

6th Grade

18 Qs

6th Grade Ordered Pairs

6th Grade Ordered Pairs

6th Grade

23 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

mantal math

mantal math

6th Grade

20 Qs

Similar Polygons Review

Similar Polygons Review

6th - 7th Grade

22 Qs

Ratios and Unit Rates Quiz

Ratios and Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+8

Standards-aligned

Created by

Rachel Thompson

Used 32+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento
Velveeta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A rate where the denominator is 1.

Fraction

Rate

Unit Rate

Ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?