Ratios and Unit Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Rachel Thompson
Used 31+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A rate where the denominator is 1.
Fraction
Rate
Unit Rate
Ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
What operation do I choose?

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Addition Word Problems

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Finding Percent of a Number

Quiz
•
6th Grade
15 questions
EDM - Unit 6 review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Single Step Word Problems All Operations

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
6th Grade Math Review

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Proportions and Ratios

Quiz
•
5th - 7th Grade
25 questions
Ratios, Rates and Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade