Ratios and Unit Rates Quiz

Ratios and Unit Rates Quiz

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 2 Review

Chapter 2 Review

6th Grade

20 Qs

Ratios Part and Whole

Ratios Part and Whole

6th Grade - University

20 Qs

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

PSSA Prep Quiz

PSSA Prep Quiz

6th Grade

20 Qs

Addition Word Problems

Addition Word Problems

2nd Grade - University

15 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Expressions and Equations

Expressions and Equations

6th Grade

15 Qs

Ratios, Comparing Ratios, and Ratio Tables

Ratios, Comparing Ratios, and Ratio Tables

6th Grade - University

15 Qs

Ratios and Unit Rates Quiz

Ratios and Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+8

Standards-aligned

Created by

Rachel Thompson

Used 31+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A rate where the denominator is 1.

Fraction

Rate

Unit Rate

Ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?