Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th - 6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th Grade - University

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

20 Qs

Estimating products and quotients

Estimating products and quotients

6th - 8th Grade

20 Qs

Multiplication

Multiplication

4th - 7th Grade

21 Qs

DATA HANDLING

DATA HANDLING

5th Grade

20 Qs

Intro to Division Practice

Intro to Division Practice

5th Grade

20 Qs

AP3 ks2 maths

AP3 ks2 maths

4th - 5th Grade

20 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.B.5, 5.NBT.B.6

+11

Standards-aligned

Created by

Hannah Clark

Used 1K+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50

$8.50

$10.50

$105.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Based on this model, what is the product of 0.4 and 0.8?

32

0.032

0.32

84

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the Quotient when 0.80 is divided by 5?

0.25

0.16

01.60

16.0

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Leah wants to cut a rope that is 7.2 inches long into four equal pieces. How long was each piece of rope?

1.4 inches

2.4 inches

1.8 inches

2.2 inches

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Andrew is trying to save $ 20.45. He will save the same amount each day for five days. How much will Andrew need to save each day in order to meet his goal?

2.3

06.07

04.09

5.2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?

$21.30

$22.25

$10.15

$21.99

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Laura earned $92.56. She worked for 12 hours. ABOUT How much did Laura earn per hour?

$100

$9

$13

$7.12

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?