Unit 3 Rates/Percentages Review

Unit 3 Rates/Percentages Review

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

6th Grade

12 Qs

IM 6th Grade Unit 3

IM 6th Grade Unit 3

6th Grade

9 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Grade 6 Accelerated 6+ UNIT 2 End of Unit Assessment

Grade 6 Accelerated 6+ UNIT 2 End of Unit Assessment

6th Grade

9 Qs

Unit 3 Review (OUR)

Unit 3 Review (OUR)

6th - 8th Grade

9 Qs

Accelerated Math Unit 2 Review

Accelerated Math Unit 2 Review

6th Grade

10 Qs

Unit Rate and Percentages

Unit Rate and Percentages

6th Grade

14 Qs

Unit 3- Test Review (End of Unit)

Unit 3- Test Review (End of Unit)

6th Grade

14 Qs

Unit 3 Rates/Percentages Review

Unit 3 Rates/Percentages Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 5.MD.A.1, 7.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Samantha WestCaryMS

Used 188+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Emily and Sarah are 18 miles apart on a path when they start moving toward each other. Emily runs at a constant speed of 4 miles per hour, and Sarah walks at a constant speed of 2 miles per hour. How long does it take until Emily and Sarah meet?

2 hours

3 hours

6 hours

4 hours

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which weighs more: a pumpkin that weighs 6.75 kilograms or a baby that weighs 15 pounds? Note: 1 pound is about 0.45 kilograms.

The pumpkin weighs more.

The baby weighs more.

They weigh the same.

There is not enough information to tell.

Tags

CCSS.5.MD.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A dog can run 6 laps around the dog park in 8 minutes. How many laps does the dog run per minute?

1.334 laps per minute

1 lap per minute

0.75 of a lap per minute

0.50 of a lap per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

It takes Sam 9 minutes to walk 75% of a lap. How long does it take Sam to walk the full lap?

3 minutes

13 minutes

10 minutes

12 minutes

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 30 pieces of candy in a bowl. Eight of them are Kit-Kat, Twelve of them are Milkway, and the rest are Hersey bars. What percentage of the candy in the bowl is Hersey bars? (Round to the nearest whole number)

40%

66%

27%

33%

Tags

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jake is 165 centimeters tall. David is 1.7 meters tall. Who is taller?

Jake

David

They are the same.

Tags

CCSS.5.MD.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is a better deal? Would it be an eleven pack of cheese for $2.97 or an 18 pack of cheese for $4.86.

18-pack

11-pack

They are the same price per slice.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?