Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Samantha WestCaryMS
Used 189+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Emily and Sarah are 18 miles apart on a path when they start moving toward each other. Emily runs at a constant speed of 4 miles per hour, and Sarah walks at a constant speed of 2 miles per hour. How long does it take until Emily and Sarah meet?
2 hours
3 hours
6 hours
4 hours
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which weighs more: a pumpkin that weighs 6.75 kilograms or a baby that weighs 15 pounds? Note: 1 pound is about 0.45 kilograms.
The pumpkin weighs more.
The baby weighs more.
They weigh the same.
There is not enough information to tell.
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A dog can run 6 laps around the dog park in 8 minutes. How many laps does the dog run per minute?
1.334 laps per minute
1 lap per minute
0.75 of a lap per minute
0.50 of a lap per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It takes Sam 9 minutes to walk 75% of a lap. How long does it take Sam to walk the full lap?
3 minutes
13 minutes
10 minutes
12 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 30 pieces of candy in a bowl. Eight of them are Kit-Kat, Twelve of them are Milkway, and the rest are Hersey bars. What percentage of the candy in the bowl is Hersey bars? (Round to the nearest whole number)
40%
66%
27%
33%
Tags
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jake is 165 centimeters tall. David is 1.7 meters tall. Who is taller?
Jake
David
They are the same.
Tags
CCSS.5.NBT.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better deal? Would it be an eleven pack of cheese for $2.97 or an 18 pack of cheese for $4.86.
18-pack
11-pack
They are the same price per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Grade 6 Accelerated 6+ UNIT 2 End of Unit Assessment

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit 3 Test

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit 3 Review (OUR)

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit 3 End of Unit Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade