Unit Rates and Decimals

Unit Rates and Decimals

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ulangan Harian Bilangan Rasional

Ulangan Harian Bilangan Rasional

6th - 8th Grade

15 Qs

Assessment #9 Review

Assessment #9 Review

6th Grade

20 Qs

Math UPSR DLP2

Math UPSR DLP2

4th - 6th Grade

20 Qs

ULANGKAJI PERPULUHAN TAHUN 6

ULANGKAJI PERPULUHAN TAHUN 6

6th Grade

20 Qs

Decimals & Fractions

Decimals & Fractions

6th - 8th Grade

20 Qs

La divisibilità

La divisibilità

6th Grade

15 Qs

Proporciones: repaso

Proporciones: repaso

6th - 8th Grade

20 Qs

groep 6 insecten quiz

groep 6 insecten quiz

1st - 12th Grade

15 Qs

Unit Rates and Decimals

Unit Rates and Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.A.4, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+10

Standards-aligned

Created by

Laura Padalino

Used 11+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

A unit rate is a ratio where the second part of the ratio is 1. Which of the following are examples of unit rates? Select ALL that apply.

Zoe runs 6 miles per hour.

Alex types 40 words per minute.

The speed limit is 25 miles per hour.

Candy is on sale 30 worms for $3.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If your heart beats 20 times in 15 seconds, how many times does it beat in one minute?

35 beats per minute

80 beats per minute

1.3 beats per minute

0.75 bets per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If one tablespoon of popcorn kernels turns into 4 cups of popped popcorn, how many tablespoons do you need to make 12 cups of popcorn?

3 tablespoons

2 tablespoons

2.5 tablespoons

3.5 tablespoons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

An _______ rate is a special type of ratio where one part of the ratio is one. One example is: 4 heart emojis per text message.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • Ungraded

Would you rather:

Run one mile per day

Swim one mile per day

Bike one mile per day

Walk one mile per day

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • Ungraded

So far, what is your favorite type of math assignment during distance learning?

CK12

EdPuzzle

Quizziz

GoogleForms

I like the variety

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You go to the bulk candy store and buy 0.35 pounds of Sour Patch Kids. Your total cost is $1.37. Which number sentence would tell how many dollars each pound costs?

1.37 divided by 0.35 = dollars per pound

0.35 divided by 1.37 = dollars per pound

1.37 plus 0.35 = dollars per pound

1.37 minus 0.35 = dollars per pound

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?