4th Six weeks Test Review Day 3

4th Six weeks Test Review Day 3

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Independent/Dependent & Additive/Multiplicative

Independent/Dependent & Additive/Multiplicative

6th Grade

13 Qs

 04/28/22 Multiple Representation Practice

04/28/22 Multiple Representation Practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th - 8th Grade

9 Qs

Additive Relationships 22

Additive Relationships 22

6th Grade

14 Qs

Writing and Solving Equations

Writing and Solving Equations

6th Grade

12 Qs

Algebraic Representations 6.4A 6.6ABC

Algebraic Representations 6.4A 6.6ABC

6th - 8th Grade

11 Qs

Additive vs. Multiplicative

Additive vs. Multiplicative

6th - 7th Grade

14 Qs

4th Six weeks Test Review Day 3

4th Six weeks Test Review Day 3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Julie Wood

Used 40+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brooklyn is buying gifts for her friends. She decided to buy $5 gift cards. She has $40 to spend. Which number line below represents the solution to this situation?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In choir, students were asked to form 9 equal groups. There were 18 students in each group. The following represents this situation. If x, represents the total students in choir, how many students are there?

2

9

162

27

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sawyer plans to give one soap and one gift card to each teacher she has this year. Soaps cost $3 each and gift cards cost $5 each. She uses the expression 3t + 5t to calculate the cost, in dollars, of the gifts for the teachers. Which of the following is equivalent to Sawyer's expressions?

8 (t + t)

8t

8t2

15t

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which equation best represents the relationship between x and y?

y = x + 7

x = y + 7

y = 3.5x

x = 3.5y

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Jaslynne bought a magazine subscription for a year. She paid $33. Jaslynne wanted to find the price, p, of the subscription each month. She created the model shown to help find the price. What was the price of the subscription each month?

$3.30

$2.90

$2.75

$2.76

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which statement is true about the tables?

Both show an additive relationship

Both show a multiplicative relationship

Table 1 shows an additive relationship and table 2 shows a multiplicative relationship

Table 1 shows an multiplicative relationship and table 2 shows a additive relationship

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents an expression?

I. The difference of five and four

II. Jan saves $40 more then Michael

III. Six years less than Dwight's age

IV. the sum of a number and four

IV only

II and III only

I, II, and IV only

all of the above

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lilah tries to convince Daphnie that 4x + 8 = 12 represents an expression. Daphnie disagrees and thinks that it represents an equation. Who is correct

Lilah is correct because expressions contain variables

Daphnie is correct because equations always contain an equal sign

Both girls are correct because expressions and equations are the same thing

Neither girl is correct.

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Neighbors has a maximum of $45 to spend at a museum. A ticket to the museum costs $15. She can spend p dollars to buy other things at the museum. Which inequality can be used to find the possible value for p.