A T-shirt cost $9 at mall. A pair of shoes costs 5 times as much s a T-shirt. How much does a pair of shoes cost?
Bridges Math Unit 5

Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Medium
Nanette Sauceda
Used 79+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The first thing I would do is add 9 + 5
The first thing I would do is subtract 9 - 5
The first thing I would do is multiply 9 x 5
The first thing I would do is divide 9 / 5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A T-shirt cost $9 at mall. A pair of shoes costs 5 times as much s a T-shirt. How much does a pair of shoes cost?
Then I would draw a 5 x 9 array. Write a sentence The shoes cost $45 dollars. Finally, I would explain how I solved the problem. I would write, " I solved this problem by realizing that if the shoes cost 5 times more I would multiply 9 x 5
I would simply write 9 x 5
I solved this problem by realizing that if the shoes cost 5 times more I would multiply 9 x 5.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 40 chairs in the gym. Mr. Brown wants to set them up in rows of 8. How many rows can he make?
I take 40 and then add 8 and I know there are 48 chairs total.
First I line up each chair in the gym, then I count them by rows and try to figure out the answer.
I start with eight and put them in rows of four
If there are 40 chairs in 8 rows, I draw 40 dots in eight rows, circle each row and I would have 5 columns. Then I would know 40 divided by 8 equals five.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jon has 8 pieces of string. Each piece of string is 5 feet long. How many feet of string does Jon have in all?
I would draw 5 pieces of string Label them 8 ft. Write - The string is 35 feet feet long because 8 x 5 = 35 ft
- I would draw 8 pieces of string
- Label them 5 ft.
- Multiply 5 x 8
- Write - The string is 40 feet feet long because 8 x 5 = 40 ft
I would add 8 + 5
I would add 8 + 5 = 13 feet
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Maddie picked 45 plums and divided them evenly into 5 bags for her friends. How many plums did she put in each bag?
I would draw four circles, make marks in each until I reached 40. Count the marks in one circle and then I would know 10 plums fit in each bag. I would write 40 divided by 5 equals 9.
I would draw 45 plums and circle them evenly
I think there are 6 plums in the bag.
I would draw five circles, make marks in each until I reached 45. Count the marks in one circle and then I would know 9 plums fit in each bag. I would write 45 divided by 5 equals 9.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Fill in the answer to the equations. Then write a story problem to match the problem 9 × 4 = ____
write the fact family
pick a person with a problem
write the story
Sally had bought a pair of red sneakers for $9. She knew the top that matched cost 4 times as much. How much did the top cost?
The top cost $36.00
write the fact family
pick a person with a problem
write the story
Sally had bought a pair of red sneakers for $8. She knew the top that matched cost 4 times as much. How much did the top cost?
The top cost $26.00
Just write 36 that's the answer
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
14 ÷ 2 = ____ My Story Problem: Remember
State how many there are in all for a division problem
Share in equal groups
Ask the question to find out how many are in each group. I would write a question like this:
There were 14 cookies on the tray Justin wanted to share them with Oscar. How many cookies did each boy get?
Each boy got 7 cookies because 14 divided by 2 equals 7
There were 2 cookies on the tray Angel wanted to share them with Axel, Brandon and Dilan. How many cookies did each boy get?
Each boy got 4 cookies because there are 4 boys
Two times 7 equals fourteen so I would just write this.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Word Problems Math

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Multiplication & Division Strategies

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Add Money Amounts

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Adding Money II

Quiz
•
3rd Grade - University
11 questions
Multiplication Word Problems

Quiz
•
3rd - 4th Grade
14 questions
Adding Up Money

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Multiples Quiz

Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Multiplication Word Problem Review

Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
10 questions
Perimeter of Polygons!

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
25 questions
2.4A Add Subtract within 20 quickly: set 3

Quiz
•
1st - 3rd Grade
16 questions
Multiplying by MULTIPLES OF 10

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts

Quiz
•
3rd Grade