SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned

Angela Pangburn
Used 158+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
In 20 minutes Harold can eat 4 hot dogs. Which of the following ratios represent the same proportional relationship?
60 to 12
14 to 70
8 to 45
50 to 10
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Given that the ratio of "y to x" in a proportional relationship is 24 to 4, determine which ratio table includes three additional equivalent values.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Pepsi for $1.80?
The 12 pack of coke
Neither
The 6 pack of Pepsi
They are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Is this graph proportional?
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Is this table in proportion?
Yes, they form a proportional relationship.
No, they do not form a proportional relationship.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The ratio of dogs to cats is 1:4. What is the value of B?
2
48
3
4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Proportionality in Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Quiz 1- Grade 7

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportions Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade