
Ratios, Rates, & Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Kristi German
Used 39+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If we have the following recipes for juice, which one will taste the most cherry:
Sam: 1 part cherry, 4 parts sprite
Katie: 2 parts cherry, 4 parts sprite
Michael: 6 parts cherry, 8 parts sprite
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing number in the ratio table?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
23 questions
6th Grade Ordered Pairs
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
linear function properties
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Area of Kites, Rhombuses, and Trapeziums
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Arithmetic and Geometric Sequence Practice
Quiz
•
8th - 9th Grade
16 questions
EM Graphs of Power Function
Quiz
•
7th Grade
20 questions
numeri relativi moltiplicazione
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding Solutions to Systems of Equations
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
