Review Equations and Inequalities 6th grade

Review Equations and Inequalities 6th grade

6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ai nhanh hơn ???

Ai nhanh hơn ???

2nd - 11th Grade

20 Qs

6th Grade Ordered Pairs

6th Grade Ordered Pairs

6th Grade

23 Qs

Similar Polygons Review

Similar Polygons Review

6th - 7th Grade

22 Qs

六年级数学:分数

六年级数学:分数

5th - 6th Grade

20 Qs

रांझणी जी एस             8 सप्टेंबर 2020

रांझणी जी एस 8 सप्टेंबर 2020

1st - 8th Grade

20 Qs

Measurements Review: Sy21-22

Measurements Review: Sy21-22

4th - 8th Grade

21 Qs

VOLUME BANGUN RUANG

VOLUME BANGUN RUANG

6th Grade

20 Qs

Lesson 1: Graph Inequalities

Lesson 1: Graph Inequalities

6th Grade

18 Qs

Review Equations and Inequalities 6th grade

Review Equations and Inequalities 6th grade

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.EE.B.8, 6.EE.B.7, HSA.CED.A.3

+4

Standards-aligned

Used 567+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5.    6b = 30

x = 36
x = 24
x = 180
x = 5

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x:

x = 20
x = 7
x = 10
x = 3

Tags

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

18+m=38

m=0

m=10

m=20

m=8

Tags

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

144=12z

z=20
z=11
z=12

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the inverse operation needed to solve for p?
765 = p - 254

subtraction
addition
multiplication
division

Tags

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joey and four of his friends went out to eat. They decided to split the bill evenly. Each person paid $11.13. What was the total bill? Write an equation you could use to solve this equation. Use d as your variable.

d/4=$11.13
4d=$11.13
d/5=$11.13
5d=$11.13

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.

18c=6
c + 6= 18
c +18 = 6
3c=18

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?