Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th - 6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

dividing decimals

dividing decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Decimals Mult/Division

5th Decimals Mult/Division

Decimal word problems

Decimal word problems

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Review - Decimal Operations

Review - Decimal Operations

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

Multiplying & Dividing Decimals

Multiplying & Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

Created by

Mackenzie Fitch

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

$2.13

$1.12

$23.90

$2.39

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve 6.2 divided by 8

0.775

0.75

7.5

7.55

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jim ran 15.2 miles over the weekend. He ran 6.75 miles on Saturday. How many did he run on Sunday?

9.45

12.65

21.95

8.45

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve. 1.62 divided by 0.27

9

6

0.6

0.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Keisha buys 2.4 kilograms of rice. She separates the rice into packages that contain. 0.4 kilograms of rice in each. How many packages of rice can Keisha make?

0.96

8

0.6

6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

At the market grapes cost $0.85 per pound. Clarissa buys grapes and pays a total of $2.55 How many pounds of grapes does she buy?

21.655

1.70

3.40

3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elizabeth uses 23.25 ounces of granola and 10.5 ounces of raisins for 15 servings of trail mix. If each serving contains the same amount of trail mix, how much is in each serving?

152.5 ounces

33.75 ounces

2.25 ounces

22 ounces

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?