
Dividing Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
Mackenzie Fitch
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
$2.13
$1.12
$23.90
$2.39
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Solve 6.2 divided by 8
0.775
0.75
7.5
7.55
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jim ran 15.2 miles over the weekend. He ran 6.75 miles on Saturday. How many did he run on Sunday?
9.45
12.65
21.95
8.45
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Solve. 1.62 divided by 0.27
9
6
0.6
0.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Keisha buys 2.4 kilograms of rice. She separates the rice into packages that contain. 0.4 kilograms of rice in each. How many packages of rice can Keisha make?
0.96
8
0.6
6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At the market grapes cost $0.85 per pound. Clarissa buys grapes and pays a total of $2.55 How many pounds of grapes does she buy?
21.655
1.70
3.40
3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Elizabeth uses 23.25 ounces of granola and 10.5 ounces of raisins for 15 servings of trail mix. If each serving contains the same amount of trail mix, how much is in each serving?
152.5 ounces
33.75 ounces
2.25 ounces
22 ounces
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
dividing decimals
Quiz
•
0 questions
Dividing Decimals
Quiz
•
0 questions
5th Decimals Mult/Division
Quiz
•
0 questions
Decimal word problems
Quiz
•
0 questions
Dividing Decimals
Quiz
•
0 questions
Review - Decimal Operations
Quiz
•
0 questions
Multiply and Divide Decimals
Quiz
•
0 questions
Multiplying & Dividing Decimals
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
