
Final
Quiz
•
7th Grade
•
Medium
+17
Standards-aligned

Keith Johnson
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
31 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the area of the circle
Tags
CCSS.7.G.B.4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
50.24 mm2
103.62 mm2
153.86 mm2
615.44 mm2
200.96 mm2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality for this table?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
26 questions
Erasmus+ FSM / C3 GREECE / Welcome Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
26 questions
Organization of the Organism
Quiz
•
7th Grade
33 questions
Bhagavad Gita As It Is DAY-38 (9.34, 10.1-9)
Quiz
•
KG - Professional Dev...
27 questions
PTS BINDO Kelas 7
Quiz
•
7th Grade
27 questions
Quiz sobre Ángeles
Quiz
•
7th Grade - University
30 questions
Go Do Play
Quiz
•
7th Grade - University
28 questions
C7 - MID REVIEW
Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Ôn Tập Học Kì I Lớp 4
Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Convection, Conduction, and Radiation
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
Christmas Figurative Language
Quiz
•
6th - 8th Grade
