Equations with variables on both sides

Equations with variables on both sides

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Inequalities from Word Problems

Writing Inequalities from Word Problems

8th Grade

10 Qs

Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

8th - 9th Grade

12 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

8th Grade

10 Qs

Write equations with variables on both sides

Write equations with variables on both sides

8th Grade

10 Qs

4.1 Representing Relationships

4.1 Representing Relationships

8th Grade

10 Qs

Writing Inequalities with Variables on Both Sides

Writing Inequalities with Variables on Both Sides

8th Grade

11 Qs

Multiple Representations of Linear Functions

Multiple Representations of Linear Functions

8th Grade

10 Qs

Writing equations in slope-intercept form

Writing equations in slope-intercept form

8th Grade

14 Qs

Equations with variables on both sides

Equations with variables on both sides

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, 7.EE.B.4A, 5.G.A.2

+9

Standards-aligned

Created by

Rene Cabrera

Used 20+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

14p - 8 = 22 + 20p
-5
5
30

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2c - 12 = 9c + 2
14
2
-2

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?

15x + 2.5 = 10x + 3

15 - 2.5x = 10 - 3x

15 + 2.5x = 10 + 3x

15 - 10 = 2.5x + 3x

Tags

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION

You bought a magazine for $5 and four

erasers. You spent a total of $25. Write a 2-step equation to find the cost of one eraser.

5 + x = 25

5 + 4x = 25

5x = 25

25 - 5 = -4x

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. How many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent? 
120 miles
100 miles
110 miles
150 miles 

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

10x + 9 = 4x - 9
0
3
-3
-18

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal? 
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?