Unit Rates and Complex Fractions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+10
Standards-aligned
Katherine Dasho
Used 43+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3.2 inches
1.5 inches
5.3 inches
2.8 inches
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is a complex fraction?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Simplify the complex fraction shown.
Tags
CCSS.6.NS.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios & Proportions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Sistema de Numeração
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Mõõtmine
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Latihan Review Lingkaran
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Trīs taišņu novietojums plaknē.
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Potencias y Raíces Tema 2
Quiz
•
7th Grade
20 questions
PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
