Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Scott Odom
Used 1K+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$45 per hour
$7.50 per hour
$2.70 per hour
$6.70 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?
$10 for 20 golf balls
$20 or 20 golf balls
$40 or 20 golf balls
$50 or 20 golf balls
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?
8 bicycles in 1 hour
2 bicycles in 1 hour
4 bicycles in 1 hour
6 bicycles in 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?
1 doughnuts would cost $0.15
1 doughnuts would cost $0.25
1 doughnuts would cost $0.30
1 doughnuts would cost $1.15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?
Always
Sometimes
Never
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rate of Change Tables Graphs Equations

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Linear Tables Graphs and Equations

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Tables, Graphs, Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Linear Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Prices - Unit cost

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ordered pairs and relations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Unit Price

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade