Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportional Relationships Review

Ratios and Proportional Relationships Review

7th Grade

18 Qs

Tables, Graphs, Equations

Tables, Graphs, Equations

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Linear Function Applications

Linear Function Applications

7th - 8th Grade

20 Qs

Online Learning Review 16

Online Learning Review 16

6th Grade

12 Qs

02-08-CW Classwork 15 / 16 October

02-08-CW Classwork 15 / 16 October

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th - 9th Grade

20 Qs

unit price

unit price

7th Grade

17 Qs

Unit Price

Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Scott Odom

Used 1K+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?

$10 for 20 golf balls

$20 or 20 golf balls

$40 or 20 golf balls

$50 or 20 golf balls

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?

8 bicycles in 1 hour

2 bicycles in 1 hour

4 bicycles in 1 hour

6 bicycles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?

1 doughnuts would cost $0.15

1 doughnuts would cost $0.25

1 doughnuts would cost $0.30

1 doughnuts would cost $1.15

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit price of this item?
$0.263
$3.95
15 oz
Unit price is not listed

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?

Always

Sometimes

Never

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?