Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Formative 4 Criteria C

Formative 4 Criteria C

6th - 7th Grade

10 Qs

Practice test

Practice test

6th Grade

18 Qs

Ratio

Ratio

7th - 9th Grade

10 Qs

Mental Maths 3

Mental Maths 3

4th - 6th Grade

20 Qs

Writing Algebraic Expressions

Writing Algebraic Expressions

5th - 8th Grade

15 Qs

Inequalities

Inequalities

7th - 9th Grade

11 Qs

SIM Review On Level 7th

SIM Review On Level 7th

7th - 8th Grade

18 Qs

Unit Price

Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Scott Odom

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?

$10 for 20 golf balls

$20 or 20 golf balls

$40 or 20 golf balls

$50 or 20 golf balls

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?

8 bicycles in 1 hour

2 bicycles in 1 hour

4 bicycles in 1 hour

6 bicycles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?

1 doughnuts would cost $0.15

1 doughnuts would cost $0.25

1 doughnuts would cost $0.30

1 doughnuts would cost $1.15

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit price of this item?

$0.263
$3.95
15 oz
Unit price is not listed

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?

Always

Sometimes

Never

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?