Unit Price
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Scott Odom
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$45 per hour
$7.50 per hour
$2.70 per hour
$6.70 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?
$10 for 20 golf balls
$20 or 20 golf balls
$40 or 20 golf balls
$50 or 20 golf balls
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?
8 bicycles in 1 hour
2 bicycles in 1 hour
4 bicycles in 1 hour
6 bicycles in 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?
1 doughnuts would cost $0.15
1 doughnuts would cost $0.25
1 doughnuts would cost $0.30
1 doughnuts would cost $1.15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit price of this item?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?
Always
Sometimes
Never
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Cangur 2020 1r eso
Quiz
•
7th Grade
10 questions
GRADE 6- CIRCLES
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Calcolo dell'area dei poligoni
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Canadian Time Zones
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Winning Wednesday Quiz 8 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rectes i angles
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
time
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Telling Time in 12-h and 24-h
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
