Unit 1 REVIEW Ratios and Proportional Relationships 7RP

Unit 1 REVIEW Ratios and Proportional Relationships 7RP

Assessment

Assessment

Created by

Kristina Ridini

Mathematics

7th Grade

8 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2D

+19

Student preview

quiz-placeholder

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 5 pts

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:


A 20-lb bag for $23.44

An 8-lb bag for $9.88

A 40-lb bag for $49.00


Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

9.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:


A 20-lb bag for $23.44

An 8-lb bag for $9.88

A 40-lb bag for $49.00


Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?

10.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?