Culinary Measuring and Math

Culinary Measuring and Math

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

How to Email a Teacher

How to Email a Teacher

9th - 12th Grade

15 Qs

Microsoft Teams Live Meetings

Microsoft Teams Live Meetings

2nd Grade - Professional Development

11 Qs

DeBakey HSHP Integrity Month |Module 3: Types

DeBakey HSHP Integrity Month |Module 3: Types

9th - 12th Grade

10 Qs

Cycle 5 - Shopping

Cycle 5 - Shopping

11th - 12th Grade

12 Qs

1.5.0 Brain and Mindset

1.5.0 Brain and Mindset

9th - 12th Grade

15 Qs

HeartSaver

HeartSaver

8th - 12th Grade

15 Qs

Abbreviations, Equivalents, and Conversion

Abbreviations, Equivalents, and Conversion

1st - 10th Grade

10 Qs

Grains

Grains

9th - 12th Grade

10 Qs

Culinary Measuring and Math

Culinary Measuring and Math

Assessment

Quiz

Life Skills

9th - 12th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Sara Fox

Used 99+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the correct equation:

You bought a jar that contains 6 qts of mayonnaise and was $5.95. You want to know the UNIT COST of 1 c.

6 x 16= 96, 96/5.95= answer

5.95/6= answer

6 x 16= 96, 5.95/96= answer

16/5.95=answer

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you properly measure a cup of flour?

Scoop it into the measuring cup, and pour that in your bowl.

Press flour down firmly into the measuring cup with either your fingers or a spoon.

Spoon flour into measuring cup until it is well over the top. Level off with a straight edge.

Use a liquid measuring cup and get down eye level.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many tsp in 1/4 qt?

16

42

8

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the equation for Edible Portion Percent (EP)

EP= As purchased/As served

EP= As served/As purchased

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the correct equation:

You went to the store and bought 5 apples for a fruit salad that weighed a total of 20 oz. After you peeled and cored them, they weighed a total of 15 oz. What is the Edible Portion %?

EP=20/5

EP=15/20

EP=20/15

EP=5/15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the correct equation:

A recipe of Beef Tips and rice costs a total of $10.87 to make 8 portions. What is the cost for one portion?

10.87/8=answer

8x10.87=answer

8/10.87=answer

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you properly measure 1 cup of milk?

fill a dry measuring cup to the rim

Use a liquid measuring cup and hold it up to see when it hits the mark

Use a liquid measuring cup, and put it on a flat surface to see at eye level when it reaches the mark.

Use 16 Tablespoons full of milk

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?