Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 7 Multiplication and Division Review

Unit 7 Multiplication and Division Review

3rd Grade - University

12 Qs

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

6th Grade

12 Qs

10.1-10.3 Probability

10.1-10.3 Probability

6th - 7th Grade

14 Qs

Module 6 Fluency

Module 6 Fluency

6th Grade

10 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

15 Qs

Fraction Computation SOL Club

Fraction Computation SOL Club

5th - 6th Grade

11 Qs

Year 6 Chance

Year 6 Chance

6th Grade

16 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade - University

20 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
3.OA.A.3, 4.OA.A.2

Standards-aligned

Created by

Stephanie Fowler

Used 18+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ivy made 28 muffins. If she shared them equally on 4 plates, how many would be on each plate?

7 muffins

6 muffins

5 muffins

8 muffins

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Chris ran 4 laps in the backyard. Jack ran twice as far as Chris. How many laps did Jack run?

6 laps

8 laps

4 laps

2 laps

Tags

CCSS.4.OA.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There were 28 tennis balls shared equally among 7 teammates. How many tennis balls would each teammates get?

4 tennis balls

5 tennis balls

3 tennis balls

2 tennis balls

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mary bought 2 loaves of pumpkin bread for $12 dollars. How much did each loaf of pumpkin bread cost?

$3

$14

$24

$6

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Joey had 18 pieces of candy. If he was going to eat the same amount of candy each day for 3 days, how many pieces of candy would he eat in one day?

12 pieces of candy

6 pieces of candy

8 pieces of candy

10 pieces of candy

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Brittany bought 7 cups of coffee. It cost $5 dollars per cup of coffee. How much did she spend on coffee?

$40

$12

$35

$2

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kate bought 4 bags of pretzels. There were 80 pretzels per bag. How many pretzels did she buy?

300 pretzels

84 pretzels

320 pretzels

20 pretzels

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?