Word Problems - Multiply Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Jennifer Woodie
Used 198+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A local bookstore sold 342 copies of a cookbook. The book was on sale for $17.75. How much did the bookstore make on the cookbooks all together?
$6070.50
$607.05
$60705.00
$60.70
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Joseph is planning to paint the top of a small rectangular table using tubes of craft paint. The dimensions of the table top are 5.3 feet by 4.75 feet. What is the area of each table top?
2.518
0.2518
25.18
251.8
Tags
CCSS.3.MD.C.5
CCSS.3.MD.C.6
CCSS.3.MD.C.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
One ticket to a high school football game is $5.50. there are six home games each season. How much would it cost a family of four to attend all of the home games this season?
$33.00
$3.30
$22.00
$132.00
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
The average weight of 15 dogs at the animal shelter is 17.93 pounds. What is the combined weight of the dogs?
268.95
32.93
2.93
26.895
Tags
CCSS.5.NBT.B.5
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Miley weighed two rocks. The first rock weighed 3.87 grams, the second rock weighed five times as much as the first rock. How much did the second rock weigh?
8.87
19.35
7.74
193.5
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
On Friday, Sally talks for 38.4 minutes on her cell phone. On Saturday, she uses 5.5 as many minutes as she did on Friday. How long does Sally talk on her cell phone on Saturday?
329
43.9
211.2
32.9
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Harry walks to a produce market to buy bananas. If a pound of bananas costs $0.49, how much will Harry pay for 3 pounds of bananas?
$3.49
$14.70
$1.47
$2.51
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
One Step Inequalities & Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Operations with Decimals

Quiz
•
6th - 7th Grade
7 questions
Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Adding and Subtracting decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Division of Unit Fractions by a Whole Number

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
Study guide.

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade