Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement Conversions with Ratios

Measurement Conversions with Ratios

6th Grade

11 Qs

Ratios, Unit Rates, and Percents Review

Ratios, Unit Rates, and Percents Review

6th Grade

20 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios and Unit Rates

Rates, Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Standard & Metric Conversions

Standard & Metric Conversions

5th - 6th Grade

12 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 6.RP.A.2

+8

Standards-aligned

Created by

Joshua Beck

Used 35+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna

$9 per can

$3 per can

$27 per can

$0.30 per can

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 12 batteries cost $20

$20 per battery

$1.67 per battery

$240 per battery

$0.60. per battery

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

20 sticker cost $1.  How much does each sticker cost?
$.20
$.10
$.05
$.01

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?