Unit 2 Post Assessment

Unit 2 Post Assessment

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.02 Unit Rate

5.02 Unit Rate

Homework & Skills Quiz 020819

Homework & Skills Quiz 020819

Unit 2 part 2 review

Unit 2 part 2 review

What's Your Unit Rate

What's Your Unit Rate

Chapter 3 Review

Chapter 3 Review

Module One: Rates and Ratios

Module One: Rates and Ratios

Unit 2 Post Assessment

Unit 2 Post Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Christine Malone-Jones

Used 25+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Over the past years, Janica won 25 games and lost 10. Which two answer choices represents the ratio for games lost to total?

25:10

2:7

10:25

10:35

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Librada has 18 jackets, 6 of them do not have caps. Which ratio compares the number of jackets without caps to the number of jackets with caps?

3:1

1:2

1:3

6:24

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Brihanna Kayllie works in a chocolate factory. She gets $8.75 per hour. How much money does she earn in 8 hours?

$70

$8.75

$35.50

$100

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Brihanna Kayllie works in a chocolate factory. She gets $8.75 per hour. How much money does she earn in 40 hours?

$70

$350

$1

$87.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ashley drives 55 miles per hour. At this rate, how many hours will it take Ashley to drive 330 miles?

55 hours

2 hours

4 hours

6 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jessie is the high scorer on his basketball team. He made 45 free throws out of 60 free throws attempted. What was his percentage of free throw shots made? *Hint. Turn into a fraction, then decimal, and then percent.*

75%

45%

10%

100%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Footlocker and Footaction are each having a sell on all of the latest name brand shoes. At Footlocker, you can get 2 pairs of Nikes for $69.98. At Footaction you can get 3 pair of shoes for $99.99. What is the unit cost (unit rate) for a pair of shoes at Footaction?

$99.99

$34.33

$33.33

$22.22

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?