Dividing Decimals Word Problems

Dividing Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Practice Quiz on WHole NUmbers and Decimal Operations

Practice Quiz on WHole NUmbers and Decimal Operations

5th Grade

12 Qs

Topic 5 Grade 5

Topic 5 Grade 5

5th Grade

12 Qs

Mixed Number Word Problems

Mixed Number Word Problems

5th Grade

10 Qs

customary conversions

customary conversions

5th Grade

15 Qs

Decimal Division

Decimal Division

4th Grade - University

11 Qs

Math 5 - Q4 Quiz 2

Math 5 - Q4 Quiz 2

1st - 5th Grade

15 Qs

Module 4 Review

Module 4 Review

5th Grade

14 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimals Word Problems

Dividing Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

J. Williams

Used 743+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.8 ÷ 4
7
0.7
0.07
70

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 
0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?
$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 
$5.17
$5.12
$5.14
$5.16

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?