Proportions, Constant of Proportionality, and Direct Variation Test

Proportions, Constant of Proportionality, and Direct Variation Test

Assessment

Quiz

Created by

ShaVonne Brown

Mathematics

7th Grade

2 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 7.RP.A.2, 6.EE.C.9

+3

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The cost of apples varies directly with the number of pounds purchased. Using the table, find the unit price.

$3.36/pound

2542\frac{25}{42} apples/dollar

35\frac{3}{5} apple/pound

$1.68/pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Layla runs 5.6 miles every two days. Which proportion or equation below could be used to solve for the number of miles she would run in eleven days?

 5.62=11x\frac{5.6}{2}=11x  

 \frac{2}{5.6}=\frac{11}{x}  

 y=5.6xy=5.6x  

 k=5.62k=\frac{5.6}{2}  

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Based on this graph, which of the following are true? Select all that apply.

This graph is a proportional relationship because it is linear and reaches (0,0).

The unit rate is 10 meters per second.

The direct variation equation is y = 10x.

According to this graph, the object would travel 60 meters in 60 seconds.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine if the relationship between the two quantities is a direct variation. Explain your reasoning.

no, there is no constant of variation

yes, the constant of variation is 100

yes the constant of variation is 50

Tags

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Determine if there is a constant of variation. If so, explain what it represents.

The equation y = 9.50 x represents the number of dollars y Cayden paid for x movie tickets.

The constant of variation is 9.50. This means that Cayden paid $9.50 for each movie ticket

There is no constant of variation. There is not a direct variation between the number of tickets and the total cost.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine if the relationship between the two quantities is a direct variation.

This is a direct variation since the graph passes through the origin and the ratio of the number of miles to the number of hours is constant.

This is not a direct variation since the graph does not pass through the origin and the ratio of the number of miles to the number of hours is not constant.

This s a direct variation since the graph is a straight line and the ratio of the number of miles to the number of hours is constant

This is not a direct variation since the graph is not a straight line and the ratio of the number of miles to the number of hours is not constant.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of paper varies directly with the number of reams bought. Suppose 2 reams cost $5.10. Write an equation that could be used to find the cost of x reams of paper.

y=5.10xy=5.10x

y=2.55x+2.55y=2.55x+2.55

y=2.55xy=2.55x

2.55y=x2.55y=x

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?