Dividing Decimals Practice

Dividing Decimals Practice

Assessment

Assessment

Created by

Kyanna Jordan

Mathematics

5th Grade

3 plays

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 6.RP.A.1, 6.NS.B.3

+2

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Calculate
1.08÷4

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

25.2 ÷ 4

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

8.96 ÷ 2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Calculate
1.08÷4

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

0.15 ÷ 3

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

3.8 x 4

Tags

CCSS.6.NS.B.3

8.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

36.8 ÷ 2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

9.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

What is 63.2 divided by 5?

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

10.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

1.875 ÷ 5 =

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?