Ratios and Rates

Ratios and Rates

5th - 7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review: Ratios and Proportions

Review: Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratio and Proportion Word Problems

Ratio and Proportion Word Problems

6th Grade

20 Qs

Math and Currency Quiz

Math and Currency Quiz

7th Grade

18 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Using Number Lines to Best Represent Integers

Using Number Lines to Best Represent Integers

6th Grade

12 Qs

Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

7th Grade - University

19 Qs

Practicing Proportions with Word Problems

Practicing Proportions with Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade - University

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

Created by

Melody Stoll

Used 17+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The currency in the Eastern Caribbean Islands is the Eastern Caribbean Dollar. The exchange rate is approximately $1 for every 3 Eastern Caribbean Dollars. At this rate, how many Easters Caribbean Dollars would you get if you exchanged $3?

4 Eastern Caribbean Dollars

3 Eastern Caribbean Dollars

10 Eastern Caribbean Dollars

9 Eastern Caribbean Dollars

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

One bunch of asparagus cost $2. How many bunches of asparagus can you buy for $18?

16 bunches

9 bunches

36 bunches

20 bunches

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The currency in Croatia is the Kuna. The exchange rate is approximately $1 for 6 Kuna. At this rate, how many dollars would you get if you exchanged 12 Kuna?

$2

$19

$7

$24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The money used in Argentina is called the Peso. The exchange rate is 3 Pesos = $1. Find how many dollars you would receive if you exchanged 12 Pesos.

$4

$36

$15

$9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

One bulb of elephant garlic costs $2. How many bulbs of elephant garlic can you buy for $18?

36 bulbs

16 bulbs

20 bulbs

9 bulbs

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jessica enlarged the size of a painting to a width of 3 in. What is the new height if it was originally 1 in wide and 3 in tall?

3 in

4 in

9 in

6 in

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A rectangle is 4 in wide and 16 in tall. If it is reduced to a width of 1 in, then how tall will it be?

20 in

4 in

8 in

12 in

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?