Rate and Ratio Test Review

Rate and Ratio Test Review

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Olympiad

Olympiad

1st Grade - University

10 Qs

Go math 6th grade module 6 review

Go math 6th grade module 6 review

6th Grade

16 Qs

Solving Multi-Step Word Problems

Solving Multi-Step Word Problems

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit 3, 4, 5 Test Reviews

Unit 3, 4, 5 Test Reviews

6th Grade

14 Qs

Warm Up Review I

Warm Up Review I

6th Grade

11 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

10 Qs

Florida FSA Math Review- 6th Grade

Florida FSA Math Review- 6th Grade

6th Grade

10 Qs

Percents Review

Percents Review

6th Grade

10 Qs

Rate and Ratio Test Review

Rate and Ratio Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
3.OA.A.3, 3.OA.A.4, 3.OA.B.6

+1

Standards-aligned

Created by

Sarah Fahnestock

Used 28+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A grocery store has a sale on boxes of cereal. A customer can purchase four boxes of cereal for $8.00. Which of the following statements is true?

The cost of one box of cereal is $0.50.

Boxes of cereal cost $4.00 each.

It costs $2.00 per box of cereal.

The unit rate of dollars per box is ½.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table below shows equivalent ratios. What is the missing value?

42

30

36

14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Consider the collection of shapes below:

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺💛💛💛💛💛💛


How many more triangles must be added to the collection so that the ratio of triangles to hearts is 3:1 in simplest form?

11

18

7

13

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Khamari works for his Uncle Douglas baking cookies. Uncle Douglas’s famous recipe is written below:

1 cup butter, softened

1 cup white sugar

1 cup packed brown sugar

2 eggs

2 teaspoons vanilla extract

2 teaspoons hot water

1/2 teaspoon salt

3 cups all-purpose flour

2 cups semisweet chocolate chips


What is the simplified ratio of teaspoons of vanilla extract to teaspoons of hot water?

2:2

1:1

2:1

3:2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of grapes to pears in a fruit salad is 10:2. Which of the following statements correctly describes a unit rate for this relationship?

There are 5 grapes for every pear

There are 5 pears for every grape

There are 1/5 grapes for every pear

There are 10 grapes for every pear

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Fahnestock purchased candy as a reward for her students after their chapter 1 test. She bought 4 pounds of candy and spent $16.00. Her students did much better on the chapter 2 test, so she returned to the store and bought 6 pounds of candy at the same unit price.


How much did it cost Mrs. Fahnestock to purchase 6 pounds of candy?

$24.00

$20.00

$18.00

$3.33

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mrs. Anderson’s science class conducted an experiment studying the difference between plants receiving artificial light or natural sunlight. The plants in both experiments grew at a constant rate. The table below shows the growth of the plant receiving only artificial light.


The student in charge of recording the height of the plant after 12 weeks did not do her job. However, her group mates were able to calculate the height of the plant at the time.

What was the height of the plant after 12 weeks?

30 cm

15 cm

15

13 cm

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?