Finding Unit Rates in a Table & Graph

Finding Unit Rates in a Table & Graph

6th - 8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

6th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Finding Unit Rates in a Table & Graph

Finding Unit Rates in a Table & Graph

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Nancy Torrente

Used 234+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

100 points per game

20 points per game

10 points per game

0.5 games per point

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

$360 per hour

40 hours per dollar

$10 per hour

$9 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate

$3.50 per hour

$7 per hour

5 hours per dollar

$14 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

0.25 minutes per sit-up

48 sit-ups per minute

12 sit-ups per minute

24 sit-ups per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

90 miles per hour

60 miles per hour

2 hours per mile

30 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

8 days per mile

15 miles per day

150 miles per day

120 miles per day

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

5 minutes per word

10 words per minute

15 words per minute

20 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

3 inches per year

5 inches per year

0 years per inch

0 inches per year