rates and ratios

rates and ratios

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

rates and ratios

rates and ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

Created by

Jennie Brolewicz

Used 14+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of dimes to nickels?
10 to 5
5 : 10
1 : 2
2 to 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?