Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th - 6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ch.1 Test Review (McGraw)

Ch.1 Test Review (McGraw)

6th Grade

8 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Decimal Word Problem Review Quiz

Decimal Word Problem Review Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Understanding Unit Rate

Understanding Unit Rate

6th Grade

11 Qs

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals Word Problems

5th Grade - University

14 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 7.EE.B.3, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Shelby Foley

Used 35+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She charges $3.85 per hour. If she works 8 hours a week, how many dollars does she earn for the week?
$30.80
$3.08
$308.80
$40.80

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.OA.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 12 pts

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?
$7.43
$10.05
$12.15
$20.05

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 12 pts

Jasir had $21.50 to spend at the store. He spent $0.55 on gum, $3.85 on pencils, and $9.84 on a book. How much money did Jasir have left after buying the gum, pencils, and book?
$7.16
$7.26
$8.26
$8.36

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Luis wants to earn $50 to buy his mom a gift. He earned $12.75 mowing lawns, $9.50 cleaning cars, and $11.80 walking dogs. How much more money does Luis have to reach his goal? 
$84.05
$34.05
$15.95
$15.99

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Billy buys 4 chairs at a cost of $27.90 each and 2 tables at a cost of $37.95 each.  Find the cost of the chairs and tables.
$111.60
$187.50
$75.90
$167.40

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Aiden has $106.94 in his wallet. He buys a video game for $39.99 and a Nerf Gun for $26.99. How much money does he have left in his wallet?

$66.95

$39.96

$40.96

$67.84

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Billy buys 4 chairs for $27.90 each and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of all the chairs and tables together?

$111.60

$187.50

$75.90

$167.40

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?