Equations

Equations

7th - 8th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations

Solving Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

FCPS: 8CC. Benchmark 2 Review

FCPS: 8CC. Benchmark 2 Review

7th - 9th Grade

20 Qs

Write and Solve Two-Step Equations

Write and Solve Two-Step Equations

6th - 7th Grade

15 Qs

Solve Equations and Inequalities

Solve Equations and Inequalities

8th Grade

20 Qs

Solving and Graphing Inequalities

Solving and Graphing Inequalities

7th Grade

20 Qs

direct and indirect proportion

direct and indirect proportion

8th Grade

20 Qs

Solving Equations with Variables on Both Sides

Solving Equations with Variables on Both Sides

8th Grade

21 Qs

Equations

Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, 6.EE.B.7, 6.EE.B.5

+8

Standards-aligned

Created by

Chris Poulos

Used 743+ times

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for w:
-6w + 1 = -11
2
1.2
12
-2

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 - 3a = 21
a= 9
a= -9
a= -5
a= 5

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Solve the equation. Check your solution.
24
147/8 or 18 3/8
168
-24

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve the equation. Check your answer.
-2.5b = 20.5 
8.2
-0.12
0.12
-8.2

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?
c = 3.00 - 0.15m
c = 0.15 + 3.00m
3.00 = c + 0.15
c = 3.00 + 0.15m

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
n=total cost pencils; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; -7n-10=24

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Translate the sentence into an equation:
Four more than six times a number is 18.
10x = 18
4x + 6 = 18
4 + 6x = 18
not enough info

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?