Equations

Equations

7th - 8th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Teorem Pythagoras

Teorem Pythagoras

1st - 12th Grade

20 Qs

Finding Slope

Finding Slope

8th - 9th Grade

15 Qs

STAAR Review Game Day RC1 and 2

STAAR Review Game Day RC1 and 2

7th Grade

15 Qs

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

2nd Summative Test in Math 8

2nd Summative Test in Math 8

8th Grade

15 Qs

Year 7

Year 7

7th Grade

18 Qs

Perkalian level 1,Olmat MI Perwanida Blitar

Perkalian level 1,Olmat MI Perwanida Blitar

7th - 8th Grade

20 Qs

Baris dan Deret

Baris dan Deret

7th - 12th Grade

16 Qs

Equations

Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.EE.B.4A, 6.EE.B.7, HSA.CED.A.3

+6

Standards-aligned

Created by

Chris Poulos

Used 744+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for w:
-6w + 1 = -11

2
1.2
12
-2

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 - 3a = 21

a= 9
a= -9
a= -5
a= 5

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Solve the equation. Check your solution.

24
147/8 or 18 3/8
168
-24

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve the equation. Check your answer.
-2.5b = 20.5 

8.2
-0.12
0.12
-8.2

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?

c = 3.00 - 0.15m
c = 0.15 + 3.00m
3.00 = c + 0.15
c = 3.00 + 0.15m

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

n=total cost pencils; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; -7n-10=24

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Translate the sentence into an equation:
Four more than six times a number is 18.

10x = 18
4x + 6 = 18
4 + 6x = 18
not enough info

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?