Math 8 Unit 4b: Writing & Solving Systems of Equations

Math 8 Unit 4b: Writing & Solving Systems of Equations

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving linear equations and simultaneous equations

Solving linear equations and simultaneous equations

7th - 8th Grade

10 Qs

Geometry and Data: Solving Systems with Unknowns

Geometry and Data: Solving Systems with Unknowns

5th Grade - University

10 Qs

Linear Equations In One Variable

Linear Equations In One Variable

6th - 8th Grade

15 Qs

Quiz #6 Math 8 (3rd Q) Application - Systems of Linear Eq.

Quiz #6 Math 8 (3rd Q) Application - Systems of Linear Eq.

8th Grade

15 Qs

Rational / Irrational

Rational / Irrational

8th - 9th Grade

10 Qs

Distributive Property

Distributive Property

5th - 8th Grade

15 Qs

2.3: Conditions for Odd and Even Numbers

2.3: Conditions for Odd and Even Numbers

2nd - 9th Grade

14 Qs

CPM/CC1 Chapter 2: Vocabulary: Arithmetic Strategies and Area

CPM/CC1 Chapter 2: Vocabulary: Arithmetic Strategies and Area

6th - 8th Grade

14 Qs

Math 8 Unit 4b: Writing & Solving Systems of Equations

Math 8 Unit 4b: Writing & Solving Systems of Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Jennifer Ardrey

Used 14+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Which system of equations represents the situation?

4a + 6b = 3

13.5a - 13b = 6

a + b = 4

a - b = 6

4a + 6b = 13

3a + 7b = 13.5

4a - 6b = 13

3a - 7b = 13.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Solve the system to find the price of each kind of fruit.

$0.50 per apple and $1.00 per banana

$1.50 per apple and $0.50 per banana

$1.00 per apple and $1.50 per banana

apples and bananas cost $1.00 each

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The sum of two numbers is 236. The difference of the numbers is 100. Which system of equations could be used to find the numbers?

x + y = 100 and x - y = 236

x + y = 136 and x - y = 100

x + y = 236 and x - y = 100

None of the above

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The sum of two numbers is 236. The difference of the numbers is 100. Find the numbers.

100 and 136

118 and 118

68 and 100

68 and 168

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The perimeter of a rectangle is 60 cm. The length of the rectangle is equal to six more than the width. Find the length of the rectangle.

12 in

18 in

24 in

36 in

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Beth went to Target and bought 3 rolls of paper towels and 2 bottles of cleaner for $9.33 before tax. Jen went the next day and bought 5 rolls of paper towels and 1 bottle of cleaner for $8.84. Find the cost of a roll of paper towels.

$2.89

$1.78

$2.25

$1.19

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

The sum of two numbers is 317. The difference of the two numbers is 43. What is the LARGEST of the two numbers.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?