PROPORTIONAL RELATIONSHIPS

PROPORTIONAL RELATIONSHIPS

7th - 9th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

11/5 Do Now

11/5 Do Now

Proportional Relationships

Proportional Relationships

untitled

untitled

Representing Proportional Relationships with Equations

Representing Proportional Relationships with Equations

untitled

untitled

Unit 2 Review

Unit 2 Review

Mod 5 Quiz Review

Mod 5 Quiz Review

PROPORTIONAL RELATIONSHIPS

PROPORTIONAL RELATIONSHIPS

Assessment

Quiz

7th - 9th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Judy Stewart

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the Unit Rate.
72 ounces for 12 servings    

7 ounces per serving
144 ounces for 24 servings
6 ounces per serving
36 ounces for 6 servings

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the Unit Rate.
405 rotations in 5 minutes   

81 rotations per minute
73 rotations per minute
18 rotations per minute
810 rotations in 10 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours of work.  How much money does the job pay per hour?

$7 per hour
$8 per hour
$6 per hour
$7.50 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph above, determine the constant of proportionality.

k = 0
k = 1
k = 3
k = 6

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The cost, c, of potato salad by its weight in pounds, p, at a deli is given in the table above.  Which equation best models this data.

c = .29p
c = 3.5p
p = .29c
p = 3.5c

Tags

CCSS.6.EE.C.9

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2B