
PROPORTIONAL RELATIONSHIPS
Quiz
•
7th - 9th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Judy Stewart
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the Unit Rate.
72 ounces for 12 servings
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the Unit Rate.
405 rotations in 5 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A job pays $56 for 8 hours of work. How much money does the job pay per hour?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph above, determine the constant of proportionality.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The cost, c, of potato salad by its weight in pounds, p, at a deli is given in the table above. Which equation best models this data.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Similar Resources on Wayground
0 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
0 questions
11/5 Do Now
Quiz
•
0 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
0 questions
untitled
Quiz
•
0 questions
Representing Proportional Relationships with Equations
Quiz
•
0 questions
untitled
Quiz
•
0 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
0 questions
Mod 5 Quiz Review
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Christmas Song Emojis
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
