Using Multiple Representations to Solve Problems Review

Using Multiple Representations to Solve Problems Review

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7 SOL Review 1

Math 7 SOL Review 1

7th Grade

16 Qs

Review Session #1

Review Session #1

7th Grade

20 Qs

Converting Fractions, Decimals & Percentages

Converting Fractions, Decimals & Percentages

6th - 8th Grade

15 Qs

Equations

Equations

7th - 8th Grade

19 Qs

Model Percents- Write Percents as Fractions and Decimals

Model Percents- Write Percents as Fractions and Decimals

5th - 7th Grade

20 Qs

Slope Intercept Form

Slope Intercept Form

7th Grade

20 Qs

Solving Equations

Solving Equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Comparing and Ordering Real Numbers

Comparing and Ordering Real Numbers

7th - 8th Grade

15 Qs

Using Multiple Representations to Solve Problems Review

Using Multiple Representations to Solve Problems Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Heather Staudohar

Used 20+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A party store charges $18 for 6 foil balloons and $2 for each additional foil balloon. Let b = number of balloons. Let c = total cost ($). Looking at the table, which equation represents this situation? Select the equation & its simplified version.

c = 2b + 16

c = 2b + 6

c = 2(b - 1) + 18

c = 2(b - 1) + 6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A party store charges $18 for 6 foil balloons and $2 for each additional foil balloon. Let b = number of balloons. Let c = total cost ($). What is the unit rate of change?

18

2

6

26

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A party store charges $18 for 6 foil balloons and $2 for each additional foil balloon. Let b = number of balloons. Let c = total cost ($). What is the y- intercept

18

26

6

10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of change in the graph? You may want to create a table to help you figure out this problem.

4.5

1.5

0.5

0.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the y-intercept in the graph?

1.5

0

12

20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

At a local farm, it costs $5 to pick your own peck of apples. It costs $3 for each additional peck. Let p = number of pecks of apples. Let c = total cost ($). What is the total cost for one peck of apples?

$1

$3

$5

$8

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A children’s museum charges $10 admission for the first visitor and $5 for each additional visitor in a group. Which equation represents this situation? Select the equation & its simplified version.

c = 5(v - 1) + 10

c = 5v + 10

c = 5v + 5

c = 10(v - 1) + 10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?