A party store charges $18 for 6 foil balloons and $2 for each additional foil balloon. Let b = number of balloons. Let c = total cost ($). Looking at the table, which equation represents this situation? Select the equation & its simplified version.
Using Multiple Representations to Solve Problems Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Heather Staudohar
Used 20+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
c = 2b + 16
c = 2b + 6
c = 2(b - 1) + 18
c = 2(b - 1) + 6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A party store charges $18 for 6 foil balloons and $2 for each additional foil balloon. Let b = number of balloons. Let c = total cost ($). What is the unit rate of change?
18
2
6
26
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A party store charges $18 for 6 foil balloons and $2 for each additional foil balloon. Let b = number of balloons. Let c = total cost ($). What is the y- intercept
18
26
6
10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of change in the graph? You may want to create a table to help you figure out this problem.
4.5
1.5
0.5
0.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the y-intercept in the graph?
1.5
0
12
20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At a local farm, it costs $5 to pick your own peck of apples. It costs $3 for each additional peck. Let p = number of pecks of apples. Let c = total cost ($). What is the total cost for one peck of apples?
$1
$3
$5
$8
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
A children’s museum charges $10 admission for the first visitor and $5 for each additional visitor in a group. Which equation represents this situation? Select the equation & its simplified version.
c = 5(v - 1) + 10
c = 5v + 10
c = 5v + 5
c = 10(v - 1) + 10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Two-Step Inequality Word Problems

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Comparing and Ordering Real Numbers

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Reasoning Algebraically: Different Representations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Number System

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Evaluate Expressions and Algebraic Expressions with Formulas

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade