
Rates Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Christine Harris
Used 4+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3 candy bars cost $8.21. What is the unit price for one candy bar?
$2.73
$6.90
$71.8
$76.0
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate traveled in one hour?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Similar Resources on Wayground
12 questions
Aree dei poligoni
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Grade 6 Angles & Polygons
Quiz
•
6th Grade
7 questions
7th Grade Equations Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
CONVERTING MASS
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportion Word Problems
Quiz
•
6th Grade
10 questions
MATH DIAGNOSTIC TEST
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Math Decimal Division
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Expressions Quiz
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
4 questions
Activity set 10/24
Lesson
•
6th - 8th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
30 questions
October: Math Fluency: Multiply and Divide
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
33 questions
Understand Integers and Their Relationships
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate and Unit Price
Quiz
•
6th Grade
