Multiplication and Division of Decimals Word Problems

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction/ Decimal Word Problems

Fraction/ Decimal Word Problems

4th - 8th Grade

12 Qs

Math Quiz Estimating Sums and Differences

Math Quiz Estimating Sums and Differences

5th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems- All Operations

Decimal Word Problems- All Operations

5th - 7th Grade

12 Qs

Practice Quiz on WHole NUmbers and Decimal Operations

Practice Quiz on WHole NUmbers and Decimal Operations

5th Grade

12 Qs

Add/Subtract Decimals Quiz Review

Add/Subtract Decimals Quiz Review

5th - 6th Grade

20 Qs

Multiplication and Division of Decimals

Multiplication and Division of Decimals

5th Grade

18 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

ADD AND SUBTRACT DECIMAL WORD PROBLEMS

ADD AND SUBTRACT DECIMAL WORD PROBLEMS

5th Grade

10 Qs

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Napoleon Bradford

Used 337+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour.  This week she worked 7.5 hours.  How much did she earn this week?
$67.125
$67.12
$67.13
$68.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Samuel ran 56.8 miles in one month. If he ran the same amount each month, how much could he run in 3.5 months?
170.4
198.8
301.4

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It took Mr. Williams 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was his average speed? 
2.85 mph
8.25 mph
6.25 mph
8.52 mph

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Kearns bought 1.5 pounds of ground beef from Kroger. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound?

$4.32

$2.22

$4.50

$2.32

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

On Friday, Sally talks for 38.4 minutes on her cell phone. On Saturday, she uses 5.5 as many minutes as she did on Friday. How long does Sally talk on her cell phone on Saturday?

329

43.9

211.2

32.9

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At Anne's Fabric Emporium, a yard of silk fabric costs $7.85. Lee plans to purchase 0.8 yard for a craft project. How much money will Lee spend on silk fabric?

$7.05

$62.80

$6.28

$8.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alyssa is painting her house blue. Each of the four walls has dimensions 12.9 ft by 11.1 ft. How much area will she paint in total?

57.26

14.319

143.19

572.76

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?