
Chapter Six Managerial Accounting
Quiz
•
Life Skills
•
10th Grade - University
•
Practice Problem
•
Medium
Sandra Bronson
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Information presented in a variable costing format can assist management when making short-term pricing decisions.
True
False
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
When the number of units produced is equal to the number of units sold, net income reported under variable costing is identical to net income under absorption costing
True
False
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A company normally sells a product for $20 per unit. Variable per unit costs for this product are: $2 direct materials, $4 direct labor, and $1.50 variable overhead. The company is currently operating at 70% of capacity producing 14,000 units per year. Total fixed costs are $42,000 per year. The company should not accept a special order for 2,000 units which would be sold for $10 per unit because there would be an incremental loss on the order.
True
False
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A company normally sells a product for $25 per unit. Variable per unit costs for this product are: $3 direct materials, $5 direct labor, and $2 variable overhead. The company is currently operating at 100% of capacity producing 30,000 units per year. Total fixed costs are $75,000 per year. The company should accept a special order for 1,000 units which would be sold for $13 per unit because the special order price exceeds variable costs.
True
False
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Income ________ when there is zero beginning inventory and all inventory units produced are sold.
will be lower than administrative costs under absorption costing
will be higher than gross margin under variable costing
Will be lower under variable costing than absorption costing
will be the same under both variable and absorption costing
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Accurate Metal Company sold 32,000 units of its product at a price of $250 per unit. Total variable cost per unit is $150, consisting of $145 in variable production cost and $5 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.
4,800,000
3,360,000
3,200,000
8,000,000
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Pact Company had net income of $972,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 7,800 units and 5,200 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $3.61 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?
1,018,923
981,379
925,077
962,614
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Intro to Accounting
Quiz
•
9th - 12th Grade
8 questions
BEING Skills 1 Character Strengths and Emotions
Quiz
•
University - Professi...
10 questions
Archery Safety
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Checking and Savings
Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Entrepreneurial skills!!
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Logica
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
1.0 Financial Well-Being
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Employment and Taxes
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Life Skills
20 questions
Investing
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Career
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Paying for College
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Insurance
Quiz
•
9th - 12th Grade
70 questions
Adulting 101 Fall Final
Quiz
•
12th Grade
20 questions
Managing Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
