Dividing decimals and whole numbers

Dividing decimals and whole numbers

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th Grade Math Review

5th Grade Math Review

5th Grade

13 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Multi-Step Word Problems

Multi-Step Word Problems

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals - Word Problems

Dividing Decimals - Word Problems

5th Grade

12 Qs

10.2B - Adding, Subtracting, Multiplying & Dividing Decimals

10.2B - Adding, Subtracting, Multiplying & Dividing Decimals

5th - 6th Grade

13 Qs

Decimal Word Problems- All Operations

Decimal Word Problems- All Operations

5th - 7th Grade

12 Qs

Dividing Decimals and Whole numbers

Dividing Decimals and Whole numbers

5th Grade

13 Qs

Dividing decimals and whole numbers

Dividing decimals and whole numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Jordan PartnershipES

Used 27+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maggie bought 9 pears for $3.78. How much did each pear cost?

$0.42

$0.54

$0.63

$0.76

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mario bought 13 pencils for $0.78. How much does each pencil cost?

$0.06

$0.60

$0.65

$0.91

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt




What is  10 ÷ 0.2510\ \div\ 0.25  ?

0.4

4.0

40

400

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Abbie collected money to build a playground. She raised a total of $1,550.00. In all, 32 people gave her money. What was the average amount donated by each person? Round your answer to the nearest cent.

$45.28

$48.44

$52.60

$54.76

Tags

CCSS.5.NBT.A.4

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jasmine extracted 5.6 pounds of honey from a beehive. She divided the honey evenly into 4 jars. How much honey was in each jar?

1.4 pounds

1.6 pounds

5.2 pounds

9.6 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hai bought 6 apples for $3.60. How much did each apple cost?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school cafeteria paid $0.96 for 12 packages of crackers. How much did each package cost?

$0.08

$0.80

$0.84

$1.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?