Dividing decimals and whole numbers

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Jordan PartnershipES
Used 27+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maggie bought 9 pears for $3.78. How much did each pear cost?
$0.42
$0.54
$0.63
$0.76
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mario bought 13 pencils for $0.78. How much does each pencil cost?
$0.06
$0.60
$0.65
$0.91
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is ?
0.4
4.0
40
400
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Abbie collected money to build a playground. She raised a total of $1,550.00. In all, 32 people gave her money. What was the average amount donated by each person? Round your answer to the nearest cent.
$45.28
$48.44
$52.60
$54.76
Tags
CCSS.5.NBT.A.4
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.5.NBT.B.7
CCSS.5.NF.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jasmine extracted 5.6 pounds of honey from a beehive. She divided the honey evenly into 4 jars. How much honey was in each jar?
1.4 pounds
1.6 pounds
5.2 pounds
9.6 pounds
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hai bought 6 apples for $3.60. How much did each apple cost?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.80
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The school cafeteria paid $0.96 for 12 packages of crackers. How much did each package cost?
$0.08
$0.80
$0.84
$1.08
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Dividing Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplying with Decimals

Quiz
•
5th Grade
9 questions
5th Grade Math STAAR Review

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
8 questions
Multiplying Decimals B

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
5.3D and 5.3E TEKs Assessment

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade