Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Standards-aligned
Cyndy Parker
Used 375+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - $112 in 8 hours
$12 per h
$14 per h
$13 per h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 49 points in 7 games
6 points per game
8 points per game
7 points per game
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 120 problems in 5 hours
24 problems per h
22 problems per h
10 problems per h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons
20 miles per gallon
25 miles per gallon
22 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 105 students in 3 classes
33 students per class
32 students per class
35 students per class
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 549 vehicles on 9 acres
61 vehicles per acre
60 vehicles per acre
62 vehicles per acre
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 88 students for 4 classes
20 students per class
21 students per class
22 students per class
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
7th Grade Angles
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Grade 7 Quarter 4 test
Quiz
•
7th Grade
12 questions
A derékszögű háromszög
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Summer Speaking Camp with Ali Teacher
Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
Mod min median
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proporcionalne veličine
Quiz
•
7th Grade
15 questions
JH1 Mathematics Review 220724
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Coordinate Plane and Quadrants
Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
