Decimal operations/ Problem solving

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Kelly Tucker
Used 52+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jimmy works at a sandwich shop and makes $7.50 per hour. If Jimmy works 6 hours per day, about how many days does Jimmy need to work to make at least $400?
6 days
7 days
8 days
9 days
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
People in an aerobics class had lost weight. The five members had lost 6.2 lbs., 7.3 lbs., 12.4 lbs., 16.5 lbs., and 21.8 lbs.
What is the closest estimate to the total weight they have lost?
40 lbs.
60 lbs.
80 lbs.
50 lbs.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Annie waits tables and earns $2.04 per hour. After 5 hours, Annie has earned $60. How much of the money is from tips?
$10.20
$57.96
$49.80
$60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Samuel bought 4 rolls of tape to seal boxes. Each roll contains 32.9 meters of tape. He uses 1.2 meters of this tape to seal each box. What is the total number of boxes Samuel cal seal with these 4 rolls of tape?
109 boxes
130 boxes
132 boxes
157 boxes
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
How much would it cost to buy 4 t-shirts at Al's T-shirt Shop?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sally spends $1.50 on a soft drink and $3.60 on a regular hamburger and french fries. How much money does she have left from her allowance of $15.00?
$15.00
$9.90
$5.10
$5.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Johnny makes $10.10/ hour. If he works 40 hours a week, how much does Johnny make a month, based on a 4 week month?
$444
$404
$161
$1,616
Tags
CCSS.7.EE.B.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
These are prices at a local store.
Which 3 items could Sara purchase if she has $32.00
jeans, shirt, socks
jeans, shoes, socks
shirt, shoes, socks
jeans, shirt, shoes
Tags
CCSS.7.EE.B.3
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Annie waits tables and earns $2.04 per hour. After 5 hours, Annie has earned $60. How much of the money is from tips?
$49.80
$57.96
$10.20
$60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Similar Resources on Quizizz
10 questions
GCF/LCM Word Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Word Problems: Multiplication and Division

Quiz
•
4th - 6th Grade
8 questions
Estimating Sums & Differences: 2-3

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
LCM GCF Practice

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Adding & Subtracting Fractions Word Problems

Quiz
•
6th Grade
14 questions
6th Grade Mock SOL Review #1

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Units of Measurement (Conversion Word Problems)

Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade