Best Buy "Unit Price"

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Erika Ruiz
Used 460+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
3 batteries for $4.80 or 12 batteries $14.76
3 batteries
12 batteries
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80
22 Staplers
4 Staplers
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
5 Calculators for $105 or 24 Calculators for $552
5 calculators
24 calculators
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40
18 pens
30 pens
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
11 Books for $99 or 29 books for $203
11 books
29 books
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
34 liters of gas for $15.98 or 12 liters of gas for $4.68
34 liters
12 liters
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
10 Calendars for $160 or 6 Calendars for $114
10 calendars
6 calendars
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Topic 5 Assessment

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Multi Step Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Post-Test Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Topic 5 Practice Test

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade