Best Buy "Unit Price"

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Erika Ruiz
Used 465+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
3 batteries for $4.80 or 12 batteries $14.76
3 batteries
12 batteries
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80
22 Staplers
4 Staplers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
5 Calculators for $105 or 24 Calculators for $552
5 calculators
24 calculators
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40
18 pens
30 pens
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
11 Books for $99 or 29 books for $203
11 books
29 books
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
34 liters of gas for $15.98 or 12 liters of gas for $4.68
34 liters
12 liters
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a better buy?
10 Calendars for $160 or 6 Calendars for $114
10 calendars
6 calendars
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
[Review] Unit Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
7 questions
BEST BUY PRACTICE

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Which is the better buy?

Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
Problem Solving With Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios & Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade