Best Buy "Unit Price"

Best Buy "Unit Price"

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Which is the better buy?

Which is the better buy?

3rd - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

6 Qs

Graphing & Ratios Quiz

Graphing & Ratios Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

MCA Review 1

MCA Review 1

6th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Module 5 Quiz #2 - Best Buy

Module 5 Quiz #2 - Best Buy

6th Grade

10 Qs

What's a better deal

What's a better deal

6th Grade

14 Qs

Best Buy "Unit Price"

Best Buy "Unit Price"

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

Standards-aligned

Created by

Erika Ruiz

Used 465+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy?

3 batteries for $4.80 or 12 batteries $14.76

3 batteries

12 batteries

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy?

22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80

22 Staplers

4 Staplers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy?

5 Calculators for $105 or 24 Calculators for $552

5 calculators

24 calculators

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is a better buy?

18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40

18 pens

30 pens

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is a better buy?

11 Books for $99 or 29 books for $203

11 books

29 books

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is a better buy?

34 liters of gas for $15.98 or 12 liters of gas for $4.68

34 liters

12 liters

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is a better buy?

10 Calendars for $160 or 6 Calendars for $114

10 calendars

6 calendars

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?