Better Buy
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Brittany Vierling
Used 467+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A Hummer that gets 300 miles on 20 gallons of gas or a Camry that gets 495 miles of 15 gallons of gas. Which is the better deal?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
