Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

6th Grade

10 Qs

MATES

MATES

1st - 10th Grade

15 Qs

Revision about Fraction

Revision about Fraction

6th - 7th Grade

15 Qs

DECIMALS / PERPULUHAN

DECIMALS / PERPULUHAN

4th - 6th Grade

10 Qs

Percents and Interest Review

Percents and Interest Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

11 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Q1- SUMMATIVE TEST #1

Q1- SUMMATIVE TEST #1

5th - 7th Grade

20 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Naazhiroh Nana

Used 216+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?

$10 for 20 golf balls

$20 or 20 golf balls

$40 or 20 golf balls

$50 or 20 golf balls

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?

8 bicycles in 1 hour

2 bicycles in 1 hour

4 bicycles in 1 hour

6 bicycles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?

1 doughnuts would cost $0.15

1 doughnuts would cost $0.25

1 doughnuts would cost $0.30

1 doughnuts would cost $1.15

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit price of this item?

$0.263
$3.95
15 oz
Unit price is not listed

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?

Always

Sometimes

Never

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?